Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Kanna 8652195



*

nr 865 2195


Kanna

silver


Utrop:

1.500 kr

Såld:

800 kr

Sista tid för bud online:

måndag 16 december 2013
kl 19:59:31


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
16/12 13:12:26 1      Vinnande bud



  • Specialauktion
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: kanna silver ädelmetall
  • 9204 Gräddkanna
    Berlin, 1800-tal, Porslin. Höjd: 7 cm
    Aktuellt bud: 350 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    2 feb kl 18:22
  • 8078 Servisdelar
    55 del ca, "Kamé", Rörstrand, 11 mattallrikar, 10 ..//
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    2 feb kl 19:58
  • 9200 Servisdelar
    8 delar, Lomonosov, Sovjet, märkt Made in USSR, ”C..//
    Aktuellt bud: 1.100 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    2 feb kl 18:12
  • 9235 Servisdelar
    80 delar, ca, Rosenthal, Maria Björnbär, 28 mattal..//
    Aktuellt bud: 2.600 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    2 feb kl 20:51
  • 9234 Vinkanna
    delvis silvermonterad, England, 1800-talets slut. ..//
    Aktuellt bud: 1.300 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    2 feb kl 20:39




Ladda ner broschyr